Історія

 ІСТОРІЯ ВИНАХОДУ

Сиру нафту (ропу) у Бориславі, що біля Дрогобича у Галичині, добували здавна.Її використовували як мастило для коліс возів аж до середини 19 ст. На той час Галичина зі столицею Львовом була провінцією Австро-Угорщини.

У 1852 р. власнику львівської аптеки “Під золотою зіркою” Петру Міколяшу бориславський корчмар Абрахам Шрейнер запропонував переробити ропу на…горілку.

Ця ідея наштовхнула аптекарів магістрів фармації Йоґана Зеха та Іґнація Лукашевича на думку очистити її шляхом дистиляції.

У 1853 р. вчені розробили метод хімічної очистки нафти та добування гасу, на що отримали австрійський патент. Взявши за основу олійну лампу, вони застосували гас як пальне для освітлення. Перші досліди з гасовими лампами супроводжувалися потужними вибухами і опіками.

Бляхар Адам Братковський вдосконалив винахід пристроєм регулювання ґноту та скляною оболонкою. Перша гасова лампа була схожою на олійну, але мала більший ре-зервуар із товстої бляхи, а верх–зі слюди; давала рівне полум’я без кіптяви, світила наба-гато яскравіше, хоча була економнішою.

З березня 1853 р. така лампа освічувала вітрину аптеки “Під золотою зіркою” (тепер аптека № 24 на вул. Коперника, 1).

31 липня т. р. хірург міського шпиталю Заорський зробив термінову нічну операцію при світлі гасових ламп. Їх почали застосовувати для оcвітлення вулиць та будинків  Львова.

У 1854 р. винахід був показаний на міжнародній виставці в Мюнхені і  відзначений спеціальною грамотою.

Шрейнер, зрозумівши, що ідея отримання дешевої горілки не вдалася, прихопив зразок лампи і подався до Відня, де продав його підприємцю Рудольфу Дітмару. Той вдосконалив лампу і розпочав її промислове виробництво і продаж.

Гасова лампа почала широко використовуватись спочатку в Австрії. У Відні такими лампами освітили вокзал та шпиталь, після чого за нею закріпилася назва «віденська лампа». Згодом вона швидко підкорила Європу і Америку.

Після винайдення гасу видобуток нафти в околицях Борислава зростав шаленими темпами. Почався інтенсивний видобуток з впровадженням передових методів буріння за участю американських , французьких, канадських фірм. Упродовж короткого періоду часу Галичина раптом стала нафтовою столицею світу.

Становлення української нафтової промисловості та зародження робітничого руху яскраво описав Іван Франко у повісті ”Борислав сміється“- одному з перших і найкращих соціальних творів світової літератури.

Проте з ростом видобутку на техаських і кавказьких нафтопромислах Галичина поступово втрачала свої позиції. На початку 20 ст. Галичина забезпечувала 5%  світового видобутку нафти і посідала третє місце після США і Росії.

Винахід і швидке поширення гасової лампи в 2 половині  19 ст. і бурхливий розви-ток нафтовидобувної промисловості у світі – одна з найважливіших подій в розвитку людської цивілізації.

Сьогодні про пріорітет львів’ян нагадують: меморіальні матеріали у вітринах аптеки № 24 і один з перших зразків гасової лампи в експозиції аптеки-музею “Під чорним ор-лом”, що на вул. Друкарській, 2. А ще батярська пісенька і приказка, яку добре пам’я-тають корінні львів’яни старшого віку:

          власне таку маю посаду,

 як кондуктор при колії,

                                                  що до лампи нафту лиє

       Пропонована лампа виконана зі скла і патинованої латуні в стилі перших  ламп.

       Стильна лампа не тільки забезпечить світло і затишок, а також прикрасить Ваш інтер’єр!